Klasterio sėkmės istorijos
Sėkmės istorija Nr. 1:
FTD LT Klasterio gyvavimo metu klasterio nariai iš naujo tipo LEAN DUPLEX plieno LDX2101 sukūrė naują labai gerai izoliuotą autocisterną – puspriekabę skystiems maisto produktams gabenti.
Projektas įvykdytas iki pilnai pagaminto, sertifikuoto ir įregistruoto prototipo užbaigimo, kuris bus naudojamas tolimesniems tyrimams, bandymams ir reklamai.
Pagrindiniai klasterio nariai, vystę projektą, yra AB Mašinų gamykla „Astra“ (nuo 2020 10 01 pavadinimas pakeistas į „Astra LT AB) ir Lietuvos energetikos institutas, tačiau ženklų indėlį į projekto išvystymą įnešė ir kiti klasterio nariai:
1) UAB „Transgroup LT“ konsultavo priimant techninius sprendimus ir dalijosi gera bei bloga kitų gamintojų konstrukcijų patirtimi;
2) UAB „Licatrans“ konsultavo priimant techninius ir principinius sprendimus, susijusius su autocisternos izoliacijos poreikiu vežant karštus produktus;
3) UAB „Premium Oils“ konsultavo priimant sprendimus, susijusius su karštų aliejų pervežimo reikalavimais bei azoto pagalvės sukūrimo poreikiu virš vežamo produkto;
4) UAB „Vaiskona“ ir ŽŪB „Žiežmairių sodai“ konsultavo didelio tankio skysčių pervežimams taikomais klausimais (obuolių sulčių koncentratas yra 1,3kg/l tankio produktas) bei konstrukcijos klausimais higienos požiūriu;
5) AC-Mejerimaskiner konsultavo važiuoklės dinaminių skaičiavimų klausimais;
6) UAB „Aumega“ padėjo atlikti šiluminės izoliacijos tyrimus ir izoliacinių savybių matavimus;
7) UAB „Aksonas“ konsultavo stipruminių skaičiavimų klausimais;
8) Nordic Stainless Steel Tanks OY ir Nordic Stainles Steel Tanks AB konsultavo skandinaviškų techninių reikalavimų klausimais;
9) SIA „Food Project Management“ konsultavo pieno pervežimams keliamais higienos ir šiluminės izoliacijos klausimais.
Pagamintas prototipas jau nuo 2021 12 bus pradėtas demonstruoti potencialiems klientams Lietuvoje ir užsienyje. Numatoma kurti eilę skirtingų modelių.
Tikimasi, kad per 3-jus metus tai bus serijinis gaminys ir jų bus pagaminama po 50 vnt. per metus.
Sėkmės istorija Nr. 2:
AB Mašinų gamykla „Astra“ pradėjo bendradarbiauti su Nordic Stainless Steel Tanks OY ir Nordic Stainless Steel Tanks AB dar 2016, tačiau tai buvo tik pirmieji žingsniai.
Tuo metu AB Mašinų gamykla „Astra“ Suomijoje, Švedijoje ir Norvegijoje kartu paėmus parduodavo viso iki 25% savo produkcijos.
Nuo 2017-tų metų bendradarbiavimas sustiprėjo bei išsiplėtė, atsirado pasitikėjimas ir bendri interesai vystant FTD LT klasterio kūrimą.
Nordic Stainless Steel Tanks OY ir Nordic Stainless Steel Tanks AB pradėjo plačiai konsultuoti „Astrą“ techniniais ir komerciniais klausimais ir per metus laiko pardavimai į Suomiją, Švediją bei Norvegiją kartu sudėjus išaugo iki 45% visų pardavimų.
Bendradarbiavimo viršūnė yra kartu su Nordic Stainless Steel Tanks OY suprojektuotas, pagamintas ir Norvegijos kompanijai parduotas visų laikų didžiausias ir sunkiausias „Astros“ gaminys – chemijos pramonei skirta nerūdijančio plieno cheminio proceso kolona, kurios bendras ilgis siekė 56 m, o svoris 80 t.
Žr. Žemiau. https://youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=QLERvqsrsYo
Sėkmės istorija Nr. 3:
2018-2020-tai AB mašinų gamykla „Astra“ bendradarbiaudama su Lietuvos energetikos institutu, o taip pat su UAB „Aumega“ ir Nordic Stainless Steel Tanks OY įvykdė MTEP projektą, kurio metu atliko:
– šilumos mainų skystų produktų talpyklose su vidiniais ir išoriniais šilumokaičiais tyrimus bei
– sukūrė šilumos mainų skaičiavimo programinę įrangą, kurios pagalba atliekami šilumos mainų skaičiavimai maisto pramonei skirtų talpyklų modeliavimo ir projektavimo metu.
Nauja programinė įranga buvo patikrinta ir patvirtinta tiek su specialiai pagaminta eksperimentine talpykla, tiek su didelio tūrio fermentacijos talpyklose.
Ši įranga leidžia greitai, tiksliai ir be perteklinių šilumokaičių parametrų paskaičiuoti optimalius šilumos mainų parametrus ir tai teikia didžiulę pridėtinę vertę tiek klasterio įmonėms, tiek jų klientams, nes nereikia brangių užsienio inžineringo kompanijų paslaugų.
Visa pridėtinė vertė sukuriama Lietuvoje!